Analiza: Rezime polusezone FK Željezničar
Pobjedom protiv Čelika, Željezničar je zaključio prvi dio sezone u Premijer ligi BiH koji se može okarakterisati kao izrazito turbulentnim ali na kraju i sa više nego solidnim učinkom. Mašindžije su nakon 18 odigranih kola na trećoj poziciji uz 32 osvojena boda i omjerom od devet pobjeda, pet neriješenih i četiri poraza,te s gol razlikom 23:14. Borba za Evropu čini se izvjesnom na proljeće a glavni rivali će biti Zrinjski, Sarajevo i Radnik iz Bijeljine. Aktuelni šampion i lider na tabeli, ekipa Zrinjskog, Želji „bježi„ šest bodova, te uz malo sreće borba za prvo mjesto nije nerealna.
Nova sezona, novi trener i (ne)realna očekivanja
Petnaest dana nakon završetka rezultatski neuspješne sezone 2015./2016., Željezničar je dobio novog trenera, Miloša Kostića,mladog, nepoznatog i nedokazanog stručnjaka kojem je Željo bio prvi pravi izazov u karijeri. Od trenutka imenovanja bilo je prisutno dosta skepticizma glede izbora ali podrška od rukovodstva kluba i navijača nije bila upitna. Nakon priprema i dovođenja novih igrača krenula je željno iščekivana nova sezona. Poslije uvodna tri kola igra Plavih nije bila sjajna ali bodovni saldo jeste, od mogućih devet, osvojeno je sedam bodova. Ipak, serijom od tri uzastopna poraza, od čega su dva bila na Grbavici, Slovenac je dobio otkaz. Tako je Miloš Kostić neslavno završio svoju trenersku avanturu na klupi Željezničara ostavivši tim s Grbavice u izuzetno nepovoljnoj situaciji na tabeli, te sa ekipom poljuljanog morala. Od zvaničnog imenovanja kao šefa struke Željezničara do otkaza, Kostić je vršio tu funkciju manje od tri mjeseca, tačnije 84 dana. Snovi neopravdano napuhani kao balon početkom sezone raspršeni su u sekundi a težak period je bio pred Klubom.
Gašenje požara i početak stabilizacije
Posljednjih godina pozicija trenera Željezničara je izrazito zahtjevan i nesiguran posao uzme li se u obzir, da je od vremena Amara Osima promijenjeno čak sedam trenera (Dino Đurbuzović, Admir Adžem, Almir Memić, Milomir Odović, Vlado Čapljić, Edis Mulalić i Miloš Kostić), otprilike dva po sezoni. Vruća klupa, velika očekivanja i pritisak javnosti je sve ono što nosi ova funkcija a posebno su to teške okolnosti kada se uzme u obzir situacija u kojoj se zatekao tim sa Grbavice nakon trenerskog eksperimenta u vidu Miloša Kostića. Čovjek koji bi to sa zadovoljstvom prihvatio u tom trenutku je za mnoge mazohista i neshvaćeni zaluđeni fudbalski fanatik. Slavko Petrović je vreli krompir u svoje ruke preuzeo sa zadovoljstvom bacivši se odmah na posao. Petrović po profesiji nije vatrogasac ali je u Zvorničkoj morao gasiti požar u čemu je i uspio. Nije obećavao titule i lijep nogomet, obećao je čvrstu mušku igru, s dosta požrtvovanosti. Išao je od utakmice do utakmice i Klub izvadio iz nezavidne pozicije a čitavoj ekipi, rukovodstvu I navijačima je podigao moral. Rasuta četa s početka sezone opet je vraćena u red i vojnički režim, te spremno isčekuje drugi dio sezone. Petrović je na klupi najtrofejnijeg kluba u 15 utakmica u svim takmičenjima ubilježio deset pobjeda (66.6%), četiri remija te samo jedan poraz na stadionu Pecara protiv Širokog Brijega. Gol razlika je impozantna, 33:10 što nam ukazuje da se realizacija zajedno sa odbranom podigla na viši nivo. Treba spomenuti i da je Petrović ekipu rutinski odveo do ¼ finala Kupa BiH. Prva prepreka je bila ekipa trećeligaša, Brotnja iz Čitluka a Plavi su slavili s visokih 7:0. Nakon toga, u okviru 1/8 finala uslijedio je dvomeč protiv ekipe Goražda a ubilježene su dvije rutinske pobjede, te su Mašindžije prošle s ukupnih 8:1.
Lutanje na tržištu igrača
U posljednje dvije sezone kroz Zvorničku je prošao veliki broj fudbalera. U prošloj takmičarskoj sezoni 2015./16., dovedeno je 20 igrača a 21 igrač je napustio Klub u istoj sezoni dok je u aktuelnoj 2016./17. sezoni dovedeno 15 igrača a Klub je napustilo njih 24. Ukupno gledajući u posljednje dvije sezone, 35 igrača je potpisalo ugovore s Plavima dok je 45 igrača napustilo Grbavicu a još nevjerovatnije izgleda podatak da je s 36 igrača ugovor raskinut. Mnogo ili ne, zaključite sami. Opće je poznato da miran i stabilan rad, bez velikih turbulencija donosi rezultat. Ekipe koje su duže vremena na okupu donose rezultate i trofeje dok svaki drugi način rada najčešće donosi igračke promašaje i novčane gubitke za Klub. Sada se nadamo, da nam budućnost donosi neophodne kvalitetne i promišljene poteze na sportskom planu po uzoru na one infrastrukturalne i organizacione.
Grbavica škola fudbala
Ove sezone, kao i svake prethodne u timu se nalazi i nekoliko igrača koji su produkt Željine omladinske škole. Još od prošlih sezona tu su Vedran Kjosevski, Aldin Ćeman, Kerim Memija, Kemal Osmanković, Dženis Beganović i Ajdin Mujagić. Mlade nade koje su prve ozbiljne seniorske minute u ovoj polusezoni upisali su: Denis Žerić, Anel Šabanadžović, Amar Beširević i Haris Kurtović. Prva dvojica su postigli i svoje prvijence u Plavom dresu u Kup utakmici protiv ekipe Goražda. Sigurno da će ovi talentovani omladinci u budućnosti biti bitan kotač u funkcionisanju Plave mašine. Treba spomenuti, da su kadetska i juniorska selekcija na vrhu u svojim konkurencijama što potvrđuje kvalitetan rad trenera u našem omladinskom pogonu. Također, od mjeseca avgusta na mjesto direktora omladinske škole je postavljeno novo-staro ime, Sejfudin Tica, čiji ćemo rad u narednom periodu detaljno pratiti.
Evropska Grbavica
Početkom druge polusezone u prošloj takmičarskoj godini uprava je krenula u ono što je svima u proteklih 20 godina bilo nemoguće – rekonstrukcija i adaptacija stadiona Grbavica odnosno njegovo osposobljavanje za igranje evropskih utakmica. Urađeno je dosta toga počevši od parkinga, klupskih prostorija, Plavog salona, Plavog zida, rekonstrukcije krova i stolica na zapadnoj tribini, uređenja južne tribine, novog semafora, mokrih čvorova itd. Šlag na sve to bila je akcija „Za evropsku Grbavicu“ u kojoj su navijači pokazali veliku odanost i prikupili značajna finansijska sredstva čime su postali i generalni sponzor omiljenog kluba. Pored toga, krenulo se u izgradnju istočne tribine koja je sigurno jedna od najbitnijih aktivnosti kluba u posljednjih nekoliko decenija. Nakon što se dobila građevinska dozvola na proljeće možemo očekivati huk s istoka. Prema obećanjima rukovodstva Kluba na tome se neće sigurno stati, te se planira nastaviti s modernizacijom stadiona. Unatoč svim problemima, na terenu i van njega, Željezničar je najgledanija ekipa u prvom dijelu sezone u našoj državi. Na devet domaćih susreta brojka navijača je prema podacima saveza iznosila 49.000, odnosno 5.444 navijača po utakmici. Također, pred početak sezone, Željezničar je prodao 1517 sezonskih karata čime je oboren klupski rekord.
Plavi kroz brojke
Igrači s preko 1000 minuta u Plavom dresu u ovom dijelu sezone su Ivan Lendrić, Miroslav Stevanović, Aleksandar Kosorić, Vedran Kjosevski, Matteo Boccaccini, Jovan Blagojević, Siniša Stevanović i Kerim Memija. Ukupno je 27 igrača upisalo po bar jedan minut u prvenstvu. Igrači koji su najčešće bili starteri su Ivan Lendrić (18), Miroslav Stevanović (17), Aleksandar Kosorić i Vedran Kjosevski(15). S klupe su najčešće ulazili Milivoje Lazić (8 puta), Stevo Nikolić (7 puta) te Uglješa Radinović, Samir Bekrić i Dženis Beganović po pet puta. 18 igrača je dobijalo žute kartone a samo tri igrača crvene kartone. Ukupno se sedam igrača upisivalo u listu strijelaca a tri najbolja su Ivan Lendrić 10 golova, Sandi Križman četiri gola, te Stevo Nikolić, Samir Bekrić i Darko Marković po dva gola. Deset igrača je upisalo asistenciju u prvenstvu a najviše njih je upisao Miroslav Stevanović (5).
Jedno je sigurno, Plava armija s nestrpljenjem očekuje nastavak Premijer Lige, dolazak u Dolinu Ćupova, huk s tribina i stihove Tifine „Grbavice“ jer “Željo je religija i život. Nije to samo fudbal, već stil življenja i ponašanja.“
Vidimo se na proljeće!
Nedim Kreštalica