Prvi vikend avgusta 2020. godine, koji je pred nama, donosi početak još jednog ciklusa najvišeg ranga bh. fudbala. Već prvog dana na programu je poslastica za sve ljubitelje domaćeg fudbala jer Željezničar na Grbavici dočekuje mostarski Velež!


Nakon skoro pet mjeseci od posljednjih zvaničnih utakmica bosanskohercegovačkih fudbalskih klubova započinje nova sezona. Tih pet mjeseci bio je izrazito turbulentan period, kako u samom društvu i cijelome svijetu, tako i u domaćem fudbalu. Silom prilika, prekinuta je prethodna sezona, pred sami početak njenog trećeg i posljednjeg dijela. Prekid uzrokovan pandemijom koronavirusa izazvao je mnogo bure u javnosti, ali ponajviše zbog sudbine prekinute sezone te određivanja konačnog plasmana. Pod uticajem ideja, aspiracija i osoba koje imaju male ili nikakve veze sa fudbalom, sportom uopće i fair-playom, donesena je odluka o potpunom prekidu sezone 2019/2020, te proglašenju stanja na tabeli u trenutku prekida konačnim. Tako je tadašnji lider na tabeli, Sarajevo, „okrunjen titulom prvaka“, ostavivši iza sebe Željezničar sa tek tri boda zaostatka, Zrinjski sa sedam te Borac sa devet. Društvo najboljih su napustili Zvijezda 09 i Čelik, a završnica Kupa Bosne i Hercegovine (polufinale i finale) je u potpunosti otkazana bez dodijeljivanja trofeja ikome. Klubovi su pretrpili ogromne finansijske gubitke što je pojedine dovelo na rub samog opstanka, a ionako loša infrastruktura je dodatno ugrožena. Fizička spremnost i forma igrača, koji i inače nisu krema evropskog i svjetskog fudbala (štaviše) je spala na jako nizak nivo. Time su se stvorili veliki izazovi pred svim akterima domaćeg fudbala na početku priprema za predstojeću sezonu – kako da klubovi normalno funkcionišu, kako vratiti igrače i timove u normalan ritam, te kako ih pripremiti za nove izazove, a pri tome vodeći računa o njihovom zdravstvenom stanju?



Naš Željezničar je pripreme započeo 20.6.2020. na Grbavici. Na prozivci se stručnom štabu odazvalo 32 igrača. Bilo je tu igrača koji su zbog lakših povreda propustili otvaranje priprema, igrača na koje se već tada nije računalo u nastavku, nekoliko igrača iz omladinskog pogona, ali i onih koji su uskoro ozvaničili svoj dolazak na Grbavicu. Osim prozivke, pripreme su započele obaveznim testiranjem na koronavirus, medicinskim testiranjima i pretragama te treningom pred većim brojem navijača, koji su nakon nekoliko mjeseci konačno dočekali da vide svoje ljubimce u akciji. Već nakon tri dana pripreme su nastavljene u hercegovačkom gradu Konjicu koji slovi za mjesto sa velikom bazom navijača Željezničara, što su treninzi Plavih na lokalnom stadionu i potvrdili. Tokom cijelog boravka u gradu na Neretvi, treninge i druge aktivnosti igrača i stručnog štaba Željezničara pratio je veliki broj navijača. Željezničar je, zaista, imao jako dobre uslove za pripreme u Konjicu te je, nakon prošlogodišnjih priprema u Livnu i tradicionalnih zimskih priprema u Međugorju, još jednom odabrana domaća destinacija za veoma važan period pred početak sezone.



Nakon sedmodnevnog boravka u Hercegovini, Željezničar se vratio u Zvorničku ulicu, gdje je u jakom tempu nastavio pripreme. Osim treninga sa visokim tempom, stručni štab na čelu sa Amarom Osimom se potrudio da igračima što bolje približi osjećaj igranja ligaških utakmica i takmičarske forme. Tako je Željezničar do kraja priprema odigrao ukupno osam prijateljskih utakmica, od kojih je sedam bilo na glavnom terenu stadiona Grbavica, dok je jedna odigrana u Visokom. Iako prijateljske i pripremne utakmice, u velikoj većini istih se mogao primjetiti jak naboj, tempo, volja i spremnost, što nekada nije svojstveno ni mnogo bitnijim utakmicama u zvaničnim takmičenjima. To je i rezultiralo (za Željezničar) iznenađujuće dobrim skorom: u osam utakmica ostvareno je sedam pobjeda i jedan remi, uz gol razliku od 29 datih i pet primljenih golova. Redom je Željezničar igrao protiv: Veleža (3:2), Goražda (4:0), GOŠK-a (2:1), Bosne (0:3), Širokog Brijega (1:1), Igmana (6:0), Tuzla Citya (3:1) i TOŠK-a (7:0). Dodatno je prvi tim Željezničara odigrao i susret protiv juniora našeg Kluba, a konačni rezultat je glasio 6:1 u korist prvotimaca.



Kao i svakog prijelaznog roka i ovoga je došlo do određenih promjena u igračkom kadru ekipe sa Grbavice. Iz kategorije odlazaka, najveću pažnju među navijačima su privukli odlasci Vedrana Kjosevskog, Kemala Osmankovića, Antonia Pavića i Sinana Ramovića. Već je bilo poznato da pomenuti igrači i Klub nisu uspjeli dogovoriti daljnju saradnju, te njihov odlazak kao slobodnih igrača nije previše iznenadio navijače Željezničara, ali svakako ostaje činjenica da su neki od njih bili prvotimci, neki su imali dug period iza sebe proveden u Željezničaru, dok su neki itekako imali utjecaja i doprinos igri cijelog tima. Klub su dodatno napustili: Dženan Zajmović, Jasmin Kršić, Vernes Karavdić, Mirza Šubo, Semir Dacić i Denis Žerić. Na posudbu su poslani Amar Mehić i Dženan Osmanović, obojica u Igman iz Konjica, čime je saradnja Željezničara i grada Konjica, odnosno fudbala u Konjicu nastavljena na obostrano zadovoljstvo.



No, Željezničar nije mirovao ni po pitanju dolazaka novih igrača na Grbavicu. Redom su ozvaničeni dolasci bočnog odbrambenog igrača Ante Blaževića, napadača Anela Hajrića i Luke Juričića, iskusnog veznog igrača i višestrukog povratnika u Plavi dres Samira Bekrića i golmana koji je, također, već nosio Plavi dres, Irfana Fejzića. Iz zagrebačke Lokomotive na posudbu je stigao bočni odbrambeni igrač Ivan Milićević. Sa kvalitetima Samira Bekrića, Irfana Fejzića i Franeta Ikića navijači Željezničara su već upoznati, dok je dolazak napadačkog dvojca Juričić – Hajrić donio olakšanje stručnom štabu zbog važnosti širine na toj poziciji. Uz to, Luka i Anel su ostvarili poprilično dobar skor tokom priprema i prijateljskih susreta i sasvim sigurno je da će se računati na njih, posebno ako Ivan Lendrić napusti Željezničar. Ante Blažević već duže vremena trenira sa Plavima i sasvim sigurno dobro poznaje ekipu, stručni štab i Klub u cijelini, ali i njemu i njegovom novom kolegi iz odbrane, Milićeviću, tek predstoji borba za startnu poziciju u timu, s obzirom na dobru konkurenciju na tim pozicijama.

Ipak, kako stručnom štabu, tako i navijačima glavobolje zadaju povrede koje muče Semira Štilića i Mladena Veselinovića, dok će zbog povrede ligamenata mladi vezni igrač Petar Bojo biti odsutan najmanje dva mjeseca van terena. Dodatni problem predstavlja i odsustvo u prvoj utakmici sezone centralnog veznog igrača, Mehmeda Alispahića, koji zbog pomalo nelogičnog i komičnog pravila, odrađuje suspenziju zbog zarađenih žutih kartona tokom prethodne sezone.



Kao što je serija prijateljskih utakmica ovoga ljeta otvorena protiv mostarskog Veleža, tako će i prvo kolo nove sezone biti u znaku dvoboja „plavih“ i „crvenih“. Bit će to 110. prvenstveni susret između starih rivala, čiji rivalitet počinje još davne 1946. godine, kada su se dva kluba, uz banjalučki Borac borila za titulu prvaka Bosne i Hercegovine i mjesto njenog predstavnika u zajedničkoj ligi tadašnje Jugoslavije. Kroz historiju su ova dva tima odigrali zaista nekoliko velikih i zanimljivih susreta, a svakako je najpoznatije finale Kupa Jugoslavije, odigrano 1981. godine kada je u uzbudljivoj utakmici Velež slavio sa 3:2 i osvojio svoj prvi trofej u tadašnjoj Jugoslaviji. Dodatni naboj ovome susretu stvara i tradicionalni rivalitet između Sarajeva i Mostara, odnosno Bosne i Hercegovine, a draž je u sličnim, radničkim korijenima iz kojih su ova dva kluba nastala. Naravno, i u sadašnjosti i u bliskoj prošlosti rivalitet je porastao. Upravo prošle sezone, Željezničar je na svojoj Grbavici poražen od Veleža sa 2:0 što će se ispostaviti kao poraz kojim je izgubljeno prvo mjesto, a koje je, prema kasnije prikazanome, donijelo titulu prvaka nakon prekida.

Ipak, ova dva kluba imaju solidan broj dodirnih tačaka i poveznica, od tradicije do igrača i trenera koji su igrali i radili u oba kluba. Ukupno su Željezničar i Velež odigrali 121. zvaničnu utakmicu. Željezničar je slavio tačno 60 puta, što je gotovo polovina svih odigranih utakmica protiv Veleža. Neriješeno je bilo 27 puta a Velež je slavio 34 puta. Gol razlika je na strani Željezničara, a iznosi 190 datih i 143 primljena pogotka. Kao domaćin, Željezničar je ugostio Veleža 61 put, te ga savladao u 46 navrata. Po osam puta je završeno remijem i pobjedom Veleža. Gol razlika je i u ovom slučaju na strani tima sa Grbavice, uz 127 datih i 53 primljena pogotka. Posljednju zvaničnu utakmicu ova dva tima su odigrali, kao što je već spomenuto prije, 7.12.2019. godine na Grbavici, u posljednjem kolu jesenjeg dijela prvenstva. Željezničar je, i pored velike moralne prednosti koju je stekao u prethodnom kolu pobjedom nad gradskim rivalom Sarajevom, i pored velike inicijative koju je pokazivao tokom cijele utakmice, poražen sa 2:0, te je time izgubio prvu poziciju na tabeli, što će se ispostaviti kao ključni hendikep na „kraju“ sezone. Ipak, u pripremnoj utakmici odigranoj 1.7. ove godine Željezničar je, u veoma dobroj i zanimljivoj utakmici, kakve nisu ni neke zvanične, savladao Velež sa 3:2, golovima Lendrića, Alispahića i autogolom Ferreyre.



Mostarski klub je prethodnu sezonu okončao na osmoj poziciji, ne tako bodovno daleko od mjesta koja su vodila u evropska takmičenja. Kao i gotovo svi drugi premijerligaši, i Velež je prošao kroz finansijske poteškoće i promjene u igračkom kadru. Velež je tako reducirao plate za april i maj, mjesece kada nije bilo nikakvih fudbalskih aktivnosti, a čak je zabilježen jedan slučaj zaraze koronavirusom u redovima igrača Veleža. Na sreću, sve je prošlo bez većih posljedica pa je Velež sredinom juna startao sa pripremama, od kojih je jedan dio boravio na Kupresu. Što se se tiče igračkog kadra redove Veleža su napustila dva bitna i kvalitetna igrača: napadač Nusmir Fajić i centralni odbrambeni igrač Kosta Manev. Zbog težih povreda, Velež će na duži vremenski period biti i bez Seida Behrama i Dine Hasanovića, a zanimljivo je da su obojica svojevremeno nosili i dres našeg Željezničara. Ipak, u Velež su stigla i neka nova imena kao što su: napadač Fejsal Mulić i centralni odbrambeni igrač Konstantin Češmedžiev. Njih dvojica će pokušati nadomjestiti odlazak Fajića i Maneva.

Osim igračkog kadra koji je velikom većinom ostao nepromijenjen, ističe se i Feđa Dudić, nekadašnji fudbaler Željezničara, a danas šef stručnog štaba Veleža. Dudić slovi za izrazito kvalitetnog i talentovanog trenera i predviđa mu se svijetla budućnost u okvirima bosanskohercegovačkog fudbala, te je svojevrsni predvodnik nove generacije trenera u domaćem prvenstvu. Velež je, tokom priprema, odigrao šest prijateljskih utakmica. Osim prve utakmice i poraza od našeg Željezničara, Velež je ubilježio tijesan remi protiv GOŠK-a (1:1), dominantnu pobjedu nad Tuzla Cityem (3:0), remi bez golova protiv Širokog Brijega, visoku pobjedu nad visočkom Bosnom (0:8) i još jednu visoku pobjedu u generalnoj probi pred početak prvenstva protiv Mladosti (5:1).

Dudić ne krije oprez pred prvi susret na Grbavici koji proističe iz odličnih igara i rezultata Željezničara tokom priprema. Ali, isto tako, ne krije da su iz Veleža skautirali i analizirali Željezničar te da će na osnovu toga i susreta odigranog na početku priprema, postaviti formaciju i igru na Grbavici.

Sa druge strane, mnogo više opreza (opravdano) ističe Amar Osim. U izjavi pred prvi meč nove sezone je istakao kako je prirodno da su se svi zaželili takmičarskih utakmica.

  • Igramo protiv neugodnog protivnika koji nam u posljednje vrijeme ne leži. Prva je utakmica i ta utakmica uvijek nosi neke stvari koje se teško mogu predvidjeti. Nismo u idealnom stanju što se tiče povreda, imamo nekih pehova. Nismo to planirali. U sedam dana smo izgubili 3-4 igrača, neke definitivno za utakmicu, a neki su roviti. Zbog toga svega mi očekujemo tešku utakmicu.


Očekivanja šefa stručnog štaba Željezničara dodatno pritišće epidemiološka situacija u društvu i državi. Kako je zbog pandemije koronavirusa prekinuto, ne samo domaće prvenstvo, nego i neki osnovni životni tokovi, tako se i u novu sezonu ulazi u sasvim drugačijim okolnostima. Naravno, najveći hendikep će biti zabrana prisustva publike utakmicama. Kako je naša Grbavica godinama unazad najposjećeniji stadion domaćeg fudbala, te kako slovi za stadion sa, objektivno, jako dobrom atmosferom u publici, izostanak same publike na tribinama, a zatim i podrške, svakako će predstavljati psihološku prepreku za igrače na terenu. Dodatno situaciju usložnjava „korona protokol“ kojeg je Nogometni/Fudbalski savez Bosne i Hercegovine usvojio kao obavezujući kodeks ponašanja svih aktera premijerligaških utakmica. Tim protokolom je predviđen ograničen broj novinara i fotoreportera, pojačane mjere zaštite zdravlja, izbjegavanje gotovo svih kontakata, održavanje distance… Naravno, teško je očekivati da će protokol (ma kakav on bio, ali o njegovim manjkavostima drugom prilikom) uvijek biti 100% ispoštovan, i iz objektivnih i iz subjektivnih razloga, a postavlja se pitanje koliko će eventualne kazne za nepoštivanje istog dodatno biti udar na klubove.

Sve promjene i dešavanja iz proteklih nekoliko mjeseci sasvim sigurno su imale velikog utjecaja i na navijače i ljubitelje domaćeg fudbala, pa sa sigurnošću možemo reći da, barem kod onih „najzagriženijih“ vlada velika nervoza i iščekivanje pred nadolazeću subotu. Sa druge strane, ne možemo da ne spomenemo i sve one kojima su dešavanja od marta na ovamo ostavila jako gorak ukus u ustima, te se (sa pravom) pitaju da li vrijedi više ikako pratiti domaći fudbal, a kamo li ulagati u njega svoje vrijeme, novac i živce. Obje „struje“ imaju argumente za jednu kvalitetnu „pro et contra“ raspravu o domaćem fudbalu. Ali, kako prije spadamo u redove ovih „prvih“, ne možemo a da ne iščekujemo sa euforijom i uzbuđenošću prvu utakmicu našeg Željezničara. Čak i pored svih promjena i dešavanja, čak i bez publike, kako se utakmica bliži na površinu isplivavaju one iskonske emocije prema našem Klubu i svemu što on predstavlja. Iz toga čvrsto vjerujemo i nadamo se da ćemo u subotu navečer, nakon 90 minuta nervoze i podrške u mislima, imati razloga za slavlje i odahnuće!

Susret između Željezničara i Veleža se igra sutra na Grbavici u 20:30 sati. Glavni arbitar ovoga susreta je Sabrija Topalović, a pomoćnici će mu biti Mirza Demir i Arnel Novalić. Četvrti sudija je Elvis Mujić, delegat susreta je Milan Janković a kontrolor suđenja Radoslav Vukasović. Susret će direktno prenositi Arena Sport.

Ovim putem želimo da obavijestimo sve one koji prate naš rad i sve navijače Željezničara o određenim promjenama u našem radu koje nosi nova sezona. Novim sponzorskim ugovorom i prodajom autorskih prava NS BiH za Premijer ligu na medijsku pokrivenost utakmica, ekipi 1921 TV neće biti dozvoljeno snimati i emitovati izvještaje sa utakmica Fudbalskog kluba Željezničar do daljnjeg. Izvještaji sa utakmica od strane 1921 TV su nešto na što smo svi navikli već šestu godinu, naš „trademark“  i za sve nas u Udruženju 1921 ovo predstavlja jako bolnu odluku. O ovome ćemo se detaljno očitovati u narednom periodu, ali sasvim je sigurno da ovo ne znači kraj projekta koji ima za cilj samo jedno: što bolji Željezničar! 1921 TV ostaje na neke druge načine uz Klub i njegove navijače što smo i mi sami na kraju svega. Do tada…

ISKLJUČIVO IZ LJUBAVI PREMA TRADICIJI, VJEČNO ĆEMO DA ŽIVIMO ŽELJEZNIČAR!!!


Almedin Halilović