NAJAVA – FINALE KUPA: Željezničar dočekuje Krupu

Željezničar će sutra u okviru prve finalne utakmice Kupa BiH na Grbavici igrati protiv Krupe. Susret počinje u 17:30.

Pred nama je finalni dvomeč najmasovnijeg fudbalskog takmičenja u Bosni i Hercegovini. Kup BiH je u dosadašnjem dijelu ponudio nekoliko izuzetno dobrih fudbalskih predstava. Viđeno je nekoliko prelijepih pogodaka i poteza, ali i iznenađenja koje su mahom priredile ekipe koje se takmiče u nižim rangovima fudbala u Bosni i Hercegovini. Međutim, posljednje dvije ekipe koje su ostale, borit će se za pehar namijenjen pobjedniku ovoga takmičenja. To su Željezničar iz Sarajeva i Krupa iz Krupe na Vrbasu.

Željezničar je do finala došao sa pet pobjeda i jednim neriješenim rezultatom, uz gol-razliku 10:2. U 1/16 finala, Plavi su slavili u Jajcu protiv ekipe Metalleghea sa 1:0, a jedini gol na utakmici postigao je Asim Zec u trećoj minuti. U 1/8 finala, Željezničar je na Grbavici savladao ekipu Mladosti iz Doboj-Kaknja. Golove za Željezničar postigli su Asim Zec u 51. i Goran Zakarić iz penala u 87. minuti. Strijelac za goste bio je Abid Mujagić u 69. minuti. U 1/4 finala, Plavi su odigrali dva susreta protiv velikog rivala u Širokom Brijegu. U prvom susretu na Pecari, Plavi su slavili sa 1:0 pogotkom Anela Šabanadžovića u 87. minuti susreta. U uzvratnom susretu na Grbavici, Plavi su slavili sa 2:0, a strijelci su bili Jovan Blagojević u 7. i Asim Zec u 54. minuti. U polufinalnom dvomeču, Željo je igrao protiv tuzlanske Slobode. Prva utakmica na Grbavici pružila je lošu igru oba tima i susret bez golova. Ipak, u uzvratnom meču na Tušnju, nakon pogotka Anela Husića iz 19. minute za Slobodu, Željo je napravio senzacionalni preokret. Goran Zakarić postigao je hat-trick (35., 43. i 75. minuta), a Vojo Ubiparip je pogodio u 51. minuti. Time je Željezničar izborio finale, svoje jubilarno, deseto u historiji. Iz prethodnih devet, Željezničar je pet puta izlazio kao pobjednik.

Krupa je do finala stigla sa šest pobjeda, uz gol-razliku 18:2. U 1/16 finala, Krupa je u gostima savladala ekipu Gruda sa 4:0. Dva gola je postigao Elvir Koljić u devetoj i 35. minuti, a dva gola postigao je i Stefan Barić u 66. i 79. minuti. U 1/8 finala, Krupa je savladala Borac u Banjoj Luci sa 2:0. Golove su postigli Lazar Marjanović u 27. i Stefan Savić u 76. minuti. U dvomeču 1/4 finala, Krupa je bila bolja od Rudara iz Prijedora. U prvom meču u Prijedoru, Krupa je slavila sa 3:0. Strijelci za goste bili su Stefan Savić u sedmoj, Lazar Marjanović iz penala u 11. i Stefan Barić u 88. U uzvratnom meču, ekipa Krupe je slavila sa 3:2. Hat-trick je postigao Elvir Koljić (30., 45. i 46. minuta), a golove za Prijedorčane postigli su Draško Lolić u 29. i Srboljub Jandrić u 91. minuti. U polufinalu, Krupa je bila bolja od ekipe Zvijezde 09 iz Stanišića. Krupa je pitanje prolaska riješila već u prvom meču kada je slavila sa 4:0. Hat-trick je postigao Nusmir Fajić (6., 10. i 34. minuta), a jedan gol dodao je i Nemanja Mirosavljević u 45. minuti. U uzvratnom meču, Krupa je ponovo slavila, ovoga puta sa 2:0. Nemanja Mirosavljević je bio strijelac u trećoj, a Saša Nikodijević u 88. minuti. Krupa je tako obezbjedila svoje prvo finale Kupa BiH u historiji kluba.

Željezničar i Krupa su se međusobno sastali devet puta. Željezničar je slavio sedam puta, jedan susret završen je bez pobjednika, a jednu pobjedu ima i Krupa. Gol-razlika je na strani Željezničara i iznosi 15 postignutih i pet primljenih pogodaka. Kao domaćin, Željezničar ima stopostotni učinak od pet pobjeda iz isto toliko susreta, uz gol-razliku 9:2. U posljednjem susretu ova dva tima, odigranom prije devet dana u Krupi na Vrbasu, domaći su slavili sa 2:0. Golove su postigli Nusmir Fajić u 31. i Lazar Marjanović u 57. minuti.

Što se tiče sastava ekipa koje će igrati finalni meč na Grbavici, nijedna nema problema sa suspenzijama igrača zbog kartona. Zbog povrede, za Željezničar neće nastupiti desni bek Siniša Stevanović. Šef stručnog štaba Željezničara, Admir Adžem, u posljednjih mjesec dana nije mnogo mijenjao početnih 11. Stoga je najizvjesnije da za Želju od prve minute nastupe: Kjosevski, Graovac, Bogičević, Osmanković, Mehremić, Blagojević, Hajdarević, Zakarić, Vranješ, Zajmović i Ubiparip. Šef stručnog štaba Krupe, Slobodan Starčević, potrudio se da kroz posljednje prvenstvene utakmice što više odmori svojih najboljih 11 za ovo finale. Očekuje se da Krupa počne sa istim igračima kao u posljednjem duelu protiv Željezničara: Kutić, Makitan, Dujaković, Vukotić, Nikodijević, Mirosavljević, Nikolić, Balabanović, Aleksić, Fajić i Marjanović.

Glavni arbitar susreta na Grbavici će biti Dragan Petrović iz Banja Luke. Njegovi pomoćnici će biti Damir Lazić iz Brčkog i Sreten Udovičić iz Prijedora. Četvrti sudija će biti Zoran Grbić, također iz Prijedora. Dodatne sudije će biti Vladimir Bjelica iz Istočnog Sarajava i Miloš Gigović iz Gradiške. Delegat utakmice će biti Haris Idrizović iz Konjica, a posmatrač suđenja Muhamed Osmić iz Maglaja.

Ishod dvomeča u finalu Kupa BiH će biti zanimljiv na više načina. Ukoliko Željo izađe kao pobjednik iz ovog finala, u BH Telekom Premijer ligi Bosne i Hercegovine se otvara još jedno mjesto za nastupe u evropskim takmičenjima ovoga ljeta. Naime, pravila Nogometnog/Fudbalskog saveza Bosne i Hercegovine nalažu da, ukoliko je osvajač Kupa BiH jedna od tri prvoplasirane ekipe u prvenstvu, četveroplasirana ekipa ostvaruje pravo na nastupe u evropskim takmičenjima naredne sezone. Pošto je vrlo izvjesno da će Željo završiti kao jedna od dvije prvoplasirane ekipe u prvenstvu, ovaj dvomeč će posebno pratiti ekipe Širokog Brijega i Sarajeva. Te dvije ekipe vode veliku i neizvjesnu borbu za treće mjesto. U slučaju da Željo osvoji Kup BiH, tada bi se obje ekipe, bez obzira na poziciju u prvenstvu, plasirale u evropska takmičenja naredne sezone. Ipak, Krupa, koja je petoplasirana u prvenstvu, odnosno Ligi za prvaka, nema ni matematičke šanse da se domogne četvrte pozicije. Stoga, osvajanje Kupa BiH Krupi bi značilo mnogo, jer bi izborili plasman u evropska takmičenja naredne sezone kao pobjednik nacionalnog kupa. Također, to bi značilo da, ili Široki Brijeg, ili Sarajevo, ostaju bez evropskih utakmica ovoga ljeta.

Željezničar i Krupa u različitim raspoloženjima ulaze u ovo finale. Plavi su u posljednjem kolu prvenstva remizirali sa Zrinjskim na Grbavici. Bio je to direktan okršaj dva konkurenta za titulu prvaka Bosne i Hercegovine. Susret je završen rezultatom 2:2. Strijelci za Plave bili su Jadranko Bogičević u 49. i Asim Zec u 79. minuti. Za Mostarce su pogađali Nermin Hajdarević u 67. i Haris Handžić u 90. minuti. Zrinjski je tako zadržao tri boda prednosti nad Plavima, tri kola prije kraja prvenstva. Želji ostaje žal jer su dva puta vodili na utakmici, dok je prvi gol Zrinjskog postignut iz sumnjive situacije, a drugi gol u posljednjim trenucima utakmice. Navijači Plavih su otvoreno izrazili nezadovoljstvo Admirom Adžemom te zalaganjem i pristupom igrača u posljednjim utakmicama. Ipak, bez obzira na prvenstvo u kojem još ništa nije gotovo, Plavi se nadaju osvajanju barem jednog trofeja nakon petogodišnje “suše”. Trofej Kupa bi, koliko-toliko, ublažio razočarenje trenutnim stanjem na tabeli prvenstva. Bitno je istaći da su Plavi ipak još uvijek u igri za oba trofeja, a osvajanje istih bi na najbolji mogući način zaokružilo ovu dugu i uzbudljivu sezonu.

Sa druge strane, Krupa je sve podredila osvajanju Kupa BiH, pa tako i nastupe u prvenstvu. U posljednjem kolu, Krupa je doživjela težak gostujući poraz u Širokom Brijegu protiv istoimenog domaćina. Bilo je 5:0, a golove su postigli: Bernardo Matić (u 27. i 39. minuti), Dražen Bagarić u 24., Josip Ćorić u 49. i Stjepan Lončar u 58. minuti. Upravo je Široki Brijeg branitelj naslova pobjednika Kupa BiH. U prošlogodišnjem finalu bili su bolji od ekipe Sarajeva.

Zbog svega navedenog, sa pravom se očekuje istinska fudbalska predstava na Grbavici, ali i u Krupi. Sentimentalna i materijalna važnost ovoga trofeja sigurno daje veliki motiv objema ekipama. U fudbalske kvalitete Željezničara i Krupe ne treba sumnjati, ali je velika nepoznanica sa kakvim stavom i u kakvom psihičkom stanju će igrati obje ekipe.

Naš Željezničar ima priliku za trofej, prvi nakon pet godina. Možda bi upravo taj trofej bio dodatni motiv igračima Željezničara da u preostale utakmice u prvenstvu uđu maksimalno požrtvovano i hrabro. Stoga, pozivamo sve navijače i simpatizere Željezničara, ali i sve ljubitelje fudbala, da dođu u što većem broju na Grbavicu i uveličaju ovaj praznik fudbala u glavnom gradu i nose našeg Želju do njegovog 17. pehara u bogatoj historiji!

Svi na Grbavicu! Mi smo Željini, Željo je naš!