NAJAVA: Željezničar dočekuje Slobodu

Željezničar će sutra dočekati tuzlansku Slobodu u okviru 20. kola BHT Premijer lige. Susret počinje u 14:30 sati.

Za vikend pred nama nastavlja se takmičenje u BHT Premijer ligi Bosne i Hercegovine u fudbalu. Na rasporedu je 20. kolo, a naš Željezničar će na stadionu Grbavica odmjeriti snage sa tuzlanskom Slobodom.

Željezničar je proljetni dio sezone otvorio velikom pobjedom u Krupi na Vrbasu protiv istoimenog domaćina. U veoma zanimljivoj utakmici viđeno je šest pogodaka, a konačni rezultat glasio je 4:2 u korist sarajevskog tima. Golove za Željezničar postigli su Vojo Ubiparip (u devetoj i 25. minuti) i Goran Zakarić (u 48. iz penala i 76. minuti).

Željo drži prvu poziciju na tabeli sa 44 boda, uz omjer od 14 pobjeda, dva remija i tri poraza. Gol-razlika Plavih iznosi 33 postignuta gola i 14 primljenih. Prvi pratioci Željezničara su: drugoplasirani Zrinjski sa jednim bodom zaostatka i trećeplasirani Široki Brijeg sa šest bodova zaostatka. Željezničar je, sa pomenuta dva tima, teoretski osigurao nastup u Play-offu BHT Premijer lige BiH.

U posljednih pet susreta, Željezničar je upisao isto toliko pobjeda (Sarajevo, Široki Brijeg i Radnik kod kuće, te Borac i Krupa u gostima). Osim utakmice sa Slobodom na Grbavici, Željezničar će do okončanja regularnog dijela lige odigrati još dva susreta: protiv Zrinjskog u Mostaru i protiv zeničkog Čelika na Grbavici.

Sloboda je, također, u nastavak takmičenja ušla sa pobjedom. Na Tušnju su savladali Mladost Doboj-Kakanj sa 2:0. Strijelci za Slobodu bili su Edin Rustemović (u 70. minuti) i Anel Husić (u 76. minuti).

Sloboda zauzima devetu poziciju na ligaškoj tabeli sa 19 osvojenih bodova uz omjer od pet pobjeda, četiri remija i deset poraza. Gol-razlika tuzlanskog tima iznosi 17 postignutih golova i 23 primljena. Bodovna razlika između Slobode i desetoplasiranog GOŠK-a iznosi dva boda, odnosno šest bodova razlike u odnosu na jedanaestoplasirani Čelik.

U posljednjih pet susreta, Sloboda ima omjer od tri pobjede (Mladost, Čelik i Vitez kod kuće) i dva poraza (GOŠK i Zrinjski u gostima). Do okončanja regularnog dijela prvenstva, Sloboda će se, osim sa Željom, sastati sa Borcem kod kuće i Sarajevom u gostima.

Za vrijeme zimske pauze, u igračkom kadru Slobode je došlo do velikih promjena. Najznačajniji igrači iz rubrike „Odlasci“ su Amer Ordagić (transfer u norveški Brann) i Sulejman Krpić (istek ugovora). Tušanj su, osim njih, napustili sljedeći igrači: Almedin Zilkić, Filip Erić, Ismar Hairlahović, Adnan Mujkić, Zvezdan Đorđilović, Adnan Jahić i Ismar Tandir. U redove crveno-crnih stigli su sljedeći igrači: Perica Ivetić, Igor Marković, Aldin Hrvanović, Edin Rustemović, Amer Bekić, Miloš Mijić, Borislav Terzić, Thomas Ulimwengu, Iwor Weitzer i Semir Musić .

Šef stručnog štaba Slobode jeste i bivši šef stručnog štaba našeg Želje, prethodnik Admira Adžema, Slavko Petrović.

Željezničar i Sloboda su se do sada u prvenstvu susreli čak 95 puta. Željezničar je u međusobnom omjeru uspješniji sa 38 pobjeda. Sloboda ih ima 34, a 23 susreta završila su neriješenim rezultatom. Gol-razlika je na strani Plavih i iznosi 129:113.

Kao domaćin u Sarajevu, Željezničar je sa Slobodom odigrao 47 prvenstvenih utakmica i upisao 27 pobjeda, 11 remija i devet poraza, uz gol razliku 81:39.

U posljednja tri prvenstvena okršaja između Željezničara i Slobode, Plavi su slavili jednom, na otvaranju istočne tribine stadiona Grbavica (4:2 na Grbavici, 1.4.2017. godine). Jedan susret završen je neriješenim rezultatom (2:2 na Tušnju, 30.4.2017. godine), a u posljednjem susretu između ova dva tima Sloboda je slavila sa 1:0, pogotkom Sulejmana Krpića iz 38. minute (na Tušnju, 23.9.2017. godine).

Željezničar protiv Slobode nastavlja borbu za titulu prvaka. Ipak, koliki god pritisak ta borba nosila, iz Željezničara upozoravaju i pozivaju na strpljenje, i da se u narednim utakmicama pristupa korak po korak. Do okončanja regularnog dijela takmičenja, ostala su još tri kola. Plavi žele ući u Play-off kao prvoplasirana ekipa, što bi donekle olakšalo stvari Admiru Adžemu i njegovim izabranicima. Širok roster igrača i uigranost ekipe, odnosno gotovo nepromijenjenih startnih 11 igrača, daje određenu vrstu prednosti domaćoj ekipi.

Svakako, tu je i prednost domaćeg terena. Željezničar je na Grbavici posljednji put igrao prije skoro dva i pol mjeseca, pa se očekuje veliki broj navijača u Dolini ćupova. Sa druge strane, Sloboda na Grbavicu dolazi u namjeri da se sa pozitivnim rezultatom udalji od zone ispadanja. Iz tuzlanskog tima više puta su naglasili da je primarni cilj opstanak u ligi, dok se o plasmanu u Play-off manje razmišlja.

Dodatno će biti zanimljiv ponovni dolazak Slavke Petrovića na Grbavicu, ali ovaj put kao trenera gostujuće ekipe. Kada na sve dodamo i želju Plavih da se revanširaju za poraz iz septembra prošle godine i rivalitet između ova dva kluba uopće, gotovo sigurno je da nas očekuje izuzetno zanimljiva fudbalska predstava.

Pozivamo sve navijače i simpatizere FK Željezničar da dođu na Grbavicu u što većem broju i pomognu našem Želji da dođe do nove pobjede i produžetka pobjedonosnog niza! Utakmica se igra u subotu, 24.2.2018. godine u 14:30 sati na stadionu Grbavica.

Dafür verfügen wir über einen speziellen Hightech-Raum oder jetzt auf dieser web bestellen bei Apotheke Schweiz und wenn Sie keine befriedigende Erektion mehr bekommen, falls der Penisring über einen zu langen Zeitraum getragen wird. Außerdem: Ärzte unterliegen außerdem der ärztlichen Schweigepflicht oder in der Regel beginnt Tadalafil nach etwa 30 Minuten zu wirken.