Još jedna duga zimska pauza je iza nas. Konačno! Nakon tačno 90 dana od posljednje utakmice jesenjeg dijela sezone, ekipa našeg voljenog Željezničara će ponovo istrčati na zeleni teren i time započeti proljetni dio sezone. Ovoga puta to neće biti utakmicom u prvenstvu Bosne i Hercegovine, kako je do sada, uglavnom, bio slučaj. Prvu utakmicu u 2023. godini Željezničar će odigrati u okviru osmine finala Kupa Bosne i Hercegovine i to na našoj Grbavici!

Iza nas je jesenji dio iznad očekivanja i skromna zimska pauza. Ali pred nama su tri i pol važna mjeseca u kojima će Željezničar voditi mnoge bitke…

Kratki podsjetnik na jesenji dio sezone

Ekipa našeg Željezničara je jesenji dio sezone završila na četvrtom mjestu premijerligaške tabele sa 29 bodova, te plasmanom u osminu finala Kupa Bosne i Hercegovine.

Što se tiče Kupa Bosne i Hercegovine, u okviru kojeg Željezničar započinje proljetni dio sezone, na jesen je odigrana samo šesnaestina finala, odnosno prva runda. Željezničar je sredinom oktobra prošle godine kao gost savladao Budućnost iz Banovića rezultatom 2:1 i time se plasirao u narednu rundu, osminu finala.

Sa druge strane, Željezničar je u prvenstvu ostvario plasman koji se najpreciznije može ocijeniti kao “iznad očekivanja”. U 18 odigranih utakmica, Željezničar je slavio osam pobjeda dok je po pet puta odigrao neriješeno, odnosno izgubio, uz gol-razliku od 24 postignuta i 20 primljenih pogodaka. Treba podsjetiti da je Željezničar odigrao jednu utakmicu manje u jesenjem dijelu sezone, jer je utakmica 18. kola sa Sarajevom odgođena. Tabela nakon jesenjeg dijela sezone izgleda ovako:


Izvor: www.rezultati.com


Gledajući samo domaće utakmice, Željezničar je u deset utakmica na Grbavici ostvario četiri pobjede, četiri remija i dva poraza, što ne može biti zadovoljavajuće iz više razloga. Prvo, Grbavica je ubjedljivo najposjećeniji stadion u Bosni i Hercegovini, odnosno podrška na domaćim utakmicama je bila ogromna. Drugo, teren na Grbavici je najkvalitetniji teren u državi, ali još od njegove rekonstrukcije nije donio pravu prevagu u korist ekipe Željezničara. Treće, od šest utakmica u kojima Željezničar nije pobijedio, u jednoj je pobjedu izgubio u posljednjoj minuti (protiv Širokog Brijega), u drugoj je bod osvajao u posljednjim minutama (protiv Sarajeva), u tri utakmice nije prikazao ništa što bi bilo dovoljno za pobjedu (protiv Leotara, Borca i Posušja), dok bi se tek za jednu utakmicu (protiv Zrinjskog) moglo reći da je Željezničar bio bolji protivnik. Kada na to dodamo i činjenicu da su dvije od četiri pobjede bile minimalnim rezultatom (protiv Igmana i protiv Sloge), možemo konstatovati da su pristune velike oscilacije u igri na Grbavici koje su mnogo utjecale na plasman na tabeli i broj osvojenih bodova.


Foto: www.fkzeljeznicar.ba


Što se tiče gostujućih utakmica, najvažnije je istaći da je na početku sezone, u drugom kolu, pobjedom nad Zrinjskim u Mostaru prekinut crni niz bez gostujuće pobjede u ligi koji je trajao više od godinu i pol. Time je skinut veliki psihološki pritisak sa ekipe. Osim pobjede nad Zrinjskim, Željezničar je kao gost pobijedio i Posušje, Leotar i Tuzla City. Na tri gostovanja, kod Veleža, Borca i Širokog Brijega je poražen. Jedinu utakmicu bez pobjednika kao gost Željezničar je odigrao protiv Slobode. Ono što se može reći za utakmice koje je Željezničar igrao kao gost u jesenjem dijelu sezone jeste da je svaki rezultat sa tih utakmica zaslužen igrom na terenu bez izuzetaka, te da Željezničar u gostima, uglavnom, ili pobjeđuje, ili gubi. Na gostovanjima je Željezničar i postigao i primio po deset pogodaka, te je jedna od najboljih gostujućih ekipa u prvenstvu u jesenjem dijelu sezone.


Foto: www.fkzeljeznicar.ba


Statistika pojedinaca kaže da je Semir Štilić odigrao svih 19 utakmica jesenjeg dijela sezone (prvenstvo i kup), ali da je Santos ubilježio najviše odigranih minuta (1535 minuta). Semir Štilić, Armin Hodžić i Joseph Amoah su postigli po četiri pogotka i to ih čini najboljim strijelcima u ekipi, dok je najbolji asistent Semir Štilić sa sedam asistencija. Također, statistika ekipe kaže i da je Željezničar druga ekipa u prvenstvu po broju dobijenih žutih kartona (55). Još mnogo statističkih podataka bi mogli navesti, ali ovi se izdvajaju iznad ostalih jer najbolje govore o općem utisku.


Foto: www.fkzeljeznicar.ba


Opći utisak jesenjeg dijela sezone jeste da je Željezničar igrao “toplo-hladno”, odnosno da nije imao veću seriju dobrih ili loših rezultata, već da su oni oscilirali bez vidljivog obrasca. Ali su svakako iznad očekivanja i predviđanja uoči početka sezone. Također, Željezničar je više uspješniji kao gost nego kao domaćin, što je zabrinjavajuće uzevši u obzir uslove u kojima Željezničar igra na Grbavici i na ostalim stadionima. I na kraju, iz rezultata i statistike su očigledni nedostaci u ekipi, prije svega u ofanzivnom dijelu i u pogledu “discipline”. Kao što je i očigledno da je formacijska “sredina terena” bila najefikasniji i najkorisniji dio ekipe.

Skromna zimska pauza

Period od tri mjeseca bez fudbalskih takmičenja u Bosni i Hercegovini nije neuobičajan, te ostavlja mnogo vremena klubovima da se odmore od jesenjeg dijela sezone i dobro spreme za proljetni dio. Ali s obzirom na stanje u kojem se bh. fudbal nalazi, svaka pauza, ljetna ili zimska, podrazumijeva i “velike rekonstrukcije”, odnosno brojne promjene u igračkom kadru i u stručnim štabovima ekipa, te pripreme bez jasnog sistema i cilja.

Međutim, iza našeg Željezničara su skromna tri mjeseca pauze, kako na polju promjena u igračkom kadru, tako i na polju priprema za proljetni dio sezone.

Pauza koja je iza nas je možda pauza u kojoj je ekipa pretrpila najmanje promjena ikada. Što se tiče odlazaka, ekipu su napustili Sedad Subašić, Luka Malić i Stjepan Vego. Sedad Subašić će karijeru nastaviti u Tuzla Cityu, Luka Malić u Radničkom iz Kragujevca, dok je Vego objavio završetak fudbalske karijere. S obzirom da je odlazak Malića i Vege oslabio konkurenciju na bekovskim pozicijama, te da ofanzivni dio ekipe nije bio na očekivanom nivou u jesenjem dijelu, novi igrači su dolazili u skladu sa time.

Prvi je došao Irfan Jašarević, bočni igrač, nekadašnji igrač Travnika i Krupe, te švedskih klubova Dalkurd i Olympic. Drugi je došao Andrija Drljo, krilni igrač, nekadašnji igrač Širokog Brijega, Dinama iz Zagreba, mađarskih MTK Budimpešte i Szentlorincija, te Zrinjskog. Drljo je, također, mladi reprezentativac Bosne i Hercegovine. U Željezničar su se vratili i napadači Sulejman Krpić i Armin Hodžić. Krpić, koji je za Željezničar nastupao od sredine 2018. do kraja 2019. godine (54 utakmice, 31 gol, jedna asistencija) i nosio kapitensku traku, je nakon odlaska sa Grbavice igrao za južnokorejski Suwon, rumunsku Astru i australijski Western Sydney. Hodžić, dijete Željezničara za kojeg je nastupao od 2012. do 2014. godine (45 utakmica, 18 golova) i nekadašnji reprezentativac Bosne i Hercegovine, igrao je još za engleski Liverpool, Dinamo iz Zagreba, mađarski Fehervar i tursku Kasimpašu.


Ljubimci navijača Željezničara ponovo u najdražem dresu! (Foto: www.fkzeljeznicar.ba)


Ne može se se sa sigurnošću reći hoće li biti još odlazaka i dolazaka igrača, ali je činjenica da je ekipa doživjela minimalne promjene i da su novi igrači dolazili u skladu sa potrebama ekipe, odnosno njenim nedostacima.

Pripreme za proljetni dio sezone Željezničar je obavio u Sarajevu i Konjicu. Prije svega treba istaći da ekipa Željezničara nije odmah otišla na pauzu nakon okončanja jesenjeg dijela sezone. Krajem novembra Željezničar je odigrao dvije prijateljske utakmice. Prvu je odigrao protiv Vardara u Skoplju, povodom 75. rođendana makedonskog kluba koji je i slavio pobjedu rezultatom 2:0. Drugu utakmicu Željezničar je odigrao protiv turskog Konyaspora na Grbavici, a gosti su bili bolji rezultatom 2:1. Nakon pauze od mjesec dana, ekipa Željezničara je početkom godine započela i pripreme za nastavak sezone. Iako je bilo poteškoća prilikom izbora lokacije za pripreme i pronalaženja protivnika za pripremne utakmice, ekipa je u dva navrata boravila u Konjicu gdje je odigrala četiri pripremne utakmice. Savladani su Budućnost iz Banovića rezultatom 1:0, Sutjeska iz Foče rezultatom 9:0 i Široki Brijeg rezultatom 1:0, dok je utakmica protiv Bratstva iz Gračanice završena bez golova. Iako je bilo malih problema sa povredama (Cocalić i Beća), prilika za igru je data svim igračima, a sami uslovi u Konjicu su bili, prema tvrdnjama igrača i stručnog štaba, na visokom nivou.


Foto: www.fkzeljeznicar.ba


Pravu ocjenu zimskog prelaznog roka i priprema je najlogičnije dati nakon završetka sezone jer će trebati vremena da se nadomjeste odlasci igrača i da se novi/stari igrači uklope, bez obzira što je bio mali broj odlazaka i dolazaka. Također, pripremene utakmice nisu takmičarske i trebat će vremena cijeloj ekipi da se vrati u takmičarsku formu. Ali preliminarna ocjena protekla tri mjeseca jeste da je Željezničar bio “skroman”, odnosno da je obavio prelazni rok i pripreme u skladu sa svojim mogućnostima i potrebama. Koliko će pomenuti odlasci, dolasci i pripremni period pomoći ekipi Željezničara, vidjet ćemo ovoga proljeća.

Veliki ulog i protivnik koji je nepoznanica

Prvu utakmicu proljetnog dijela sezone naš Željezničar igra sutra, u 16:00, na našoj Grbavici! Voljom žrijeba održanog nakon šesnaestine finala Kupa Bosne i Hercegovine na jesen, Željezničar će dočekati Leotar iz Trebinja. Prema pravilima, u ovoj fazi takmičenja se igra samo jedna utakmica, pa je i ulog za pobjedu veći.

Bit će to treći okršaj između Željezničara i Leotara ove sezone. Zanimljivo je da je prvu utakmicu jesenjeg dijela sezone Željezničar odigrao upravo protiv Leotara i upravo na Grbavici, ali u okviru prvenstva. Iako je ta utakmica odigrana u odličnoj atmosferi, ekipa Željezničara nije uspjela slaviti pobjedu. Leotar je pogotkom Todorovića poveo u 19. minuti. Cocalić je izjednačio pet minuta poslije i utakmica je završena bez pobjednika. U drugoj utakmici odigranoj u Trebinju početkom oktobra, odnosno na početku drugog dijela sezone, Željezničar je odigrao jednu od boljih utakmica ove sezone i slavio pobjedu rezultatom 1:0. Jedini gol na utakmici je postigao Armin Hodžić u 18. minuti, a utakmicu je obilježila izrazito gruba igra domaćina i krajnje tendenciozno i pristrasno suđenje Frane Jelića, Jure Muse i Marka Zelenike. Željezničar i Leotar će odigrati još jedan susret, u trećem dijelu ove sezone, a žrijeb će odlučiti ko će biti domaćin. Međutim, ni jedna od dvije odigrane utakmice protiv Leotara ove sezone se ne mogu uzeti kao mjerilo za sutrašnju, posebno jer je iza nas tromjesečna pauza.


Pobjeda nad Leotarom u Trebinju na jesen je teško ostvarena, ali itekako zaslužena


Leotar je doživio mnogo promjena u igračkom kadru. Klub iz Trebinja su napusili Srđan Vulić, Milorad Albijanić, Marko Šušnjar, Dragan Matković, Marko Pervan, Marko Perišić, te jedan od najboljih igrača Ognjen Todorović. U Leotar su stigli Amar Tahrić, Luka Knežević, Danilo Šipovac, Andrej Đurić, Obrad Bejatović i Aleksandar Milaković. Ali je za Leotar, prema tvrdnjama rukovodstva kluba, najvažniji nastavak saradnje sa šefom stručnog štaba Markom Maksimovićem. Leotar je odigrao i pet pripremnih utakmica na kojima je ubilježio četiri remija (protiv Mornara iz Bara, Mladosti iz Ždralova, Tomislava i Neretve iz Metkovića) i jedan poraz (Sutjeska iz Nikšića).

Leotar se na premijerligaškoj tabeli nalazi na desetoj poziciji sa 21 bodom, koliko imaju i Sloga na devetom i Tuzla City na osmom mjestu, te sa dva boda više od Slobode na pretposljednjem i četiri boda više od Igmana na posljednjem mjestu. Očigledno je da Leotara čeka teška borba za opstanak u najvišem rangu, zbog čega su i uslijedile velike promjene u igračkom kadru i ostanak Marka Maksimovića. Ali je diskutabilno koliko će imati volje i snage za takmičenje u Kupu Bosne i Hercegovine. To svakako ne smije biti uzdanica ekipi Željezničara, niti se trebaju zamarati i zavaravati pozicijom u kojoj se Leotar nalazi i njegovim ambicijama.

Zbog Željezničara, tradicije i ponosa što smo njegovi navijači…

Jasno je šta se očekuje od ekipe Željezničara na sutrašnjoj utakmici. Želja za pobjedom, nepodcjenjivanje protivnika i maksimalna fokusiranost i istrajnost. Jasno je i da se ne može od ekipe Željezničara očekivati atomski fudbal ili apsolutna dominacija nad protivnikom. Ne u stanju u kojem se klub nalazi, niti u prvoj utakmici nakon tri mjeseca pauze i nekoliko promjena u samoj ekipi. Također, jasno je da je ulog za pobjedu u ovoj utakmici veliki jer pobjeda znači plasman u četvrtfinale. Ali to mora biti samo veći motiv i podstrek. A ono što se očekuje je, objektivno, ostvarivo i podrazumijeva se za svakoga ko nosi plavo-bijeli dres, bez obzira na sve. Hoće li to biti dovoljno za pobjedu? Teško je reći, ali ono što će približiti ekipu pobjedi, uz sve navedeno, jeste Grbavica i njene tribine ispunjene navijačima.

Već je istaknuto kako je Grbavica u jesenjem dijelu sezone bila ubjedljivo najposjećeniji stadion u Bosni i Hercegovini i jedan od tri najposjećenija stadiona u regionu. I to je samo nastavak tradicije velike posjećenosti utakmica Željezničara koja traje već mnogo godina. Međutim, da nije riječ samo o brojkama govore i utisci navijača, utisci ekipe, kao i utisci protivnika i medija. Na tribinama Grbavice zaista vlada odlična atmosfera za što je zaslužan svaki pojedinac koji dođe na utakmicu. Istina, tokom jesenjeg dijela sezone je bilo određenih “ispada”, ali je to ništa u odnosu na poštovanje koje navijači Željezničara zavrijeđuju i u odnosu na ono kako doprinose svom klubu.


Foto: www.themaniacs.org


Upravo su navijači Željezničara, kao mnogo puta do sada, napravili historijski “bum” tokom protekle pauze! S obzirom da je svima poznato sa kakvim se problemima, posebno finansijskim, suočava klub, navijačka grupa The Maniacs, koja je krajem jesenjeg dijela sezone spektakularno proslavila svoj 35. rođendan, odlučila je pokrenuti unikatnu akciju koja je za cilj imala finansijsku pomoć klubu. S obzirom da su se finansijski problemi zakomplikovali raskidom saradnje sa generalnim sponzorom Caizcoinom, koji nije izvršavao svoje obaveze, Manijaci su odlučili skupiti novac kojim bi oni postali novi generalni sponzor kluba. Iako prvobitni cilj od 300.000 KM nije dosegnut, Manijaci su za nepune dvije sedmice skupili preko 170.000 KM koje su uplatili klubu, a koje je klub iskoristio za izmirivanje određenih dugovanja. Za uzvrat, natpis “The Maniacs” će u 2023. godini krasiti prednju stranu plavo-bijelih dresova. Ovo je jedinstven slučaj u svijetu fudbala i jedan od brojnih dokaza da su jedino navijači pokretačka snaga Željezničara i njegovo najveće bogatstvo.


 


Iz kluba su odlučili i da se zahvale svim članovima za 2023. godinu, a kojih već ima skoro 4.000, tako što će im osigurati besplatan ulazak na sutrašnju utakmicu sa važećom članskom kartom. To je veliki znak poštovanja navijača i sigurno su svi aktivni članovi zahvalni na tome. Ali bez obzira na to, obaveza svakog od nas treba biti kupovina ulaznice i finansijska pomoć klubu u ovim teškim vremenima!

Samo zbog Željezničara i tradicije velike posjećenosti i podrške na Grbavici, navijači su obavezni nastaviti sutra u istom ritmu – kupiti kartu, ispuniti tribine Grbavice i svih 90 minuta navijati za Željezničar. Jer biti dijelom te tradicije i kulture ili bolje rečeno, biti jedan od stvaralaca te tradicije i kulture, je velika čast i obaveza, veličina koje ćemo postati svjesni tek u budućnosti. A natpis na prednjoj strani dresova u kojima će sutra na teren naše Grbavice istrčati i koji predstavlja, ne samo navijače sa južne već sa svih tribina Grbavice, samo je  šlag na tortu!

Tri mjeseca su prošla od našeg posljednjeg spektakla na tribinama Grbavice. Da napravimo spektakl tada nije nas spriječilo ni loše vrijeme, ni noćni termin utakmice, a posebno ne protivnik ili forma ekipe. Zato sutra, u sunčanu i toplu subotu, u 16:00, napravimo još jedan spektakl i nosimo našeg Željezničara na našoj Grbavici do važne pobjede u važnoj utakmici.

Da smo se poželjeli, malo je reći!


Almedin Halilović


Stavovi izraženi u ovome tekstu su autorovi i ne odražavaju nužno stavove Udruženja 1921!