U najavi utakmice protiv Zvijezde iz Gradačca je naglašeno kako je to prva od dvije utakmice koje očekuju naš Željezničar prije reprezentativne pauze, dvije utakmice sa kojima završava “uvodni dio” proljetnog dijela sezone i niz od osam utakmica u skoro mjesec dana. Posebno je naglašena rezultatska i moralna važnost tih utakmica, te koliko će podrška navijača biti važna u obje utakmice.

Prva od te dvije utakmice, protiv Zvijezde, završena je na najbolji mogući način: pobjedom nakon velikog preokreta i plasmanom u polufinale Kupa Bosne i Hercegovine! Bila je to ubjedljivo najzanimljivija utakmica koju je ekipa Željezničara odigrala u dosadašnjem dijelu proljetnog dijela sezone, samim tim i prepuna raznih emocija. Znalo se da će utakmica biti teška, da je potreban maksimalan oprez, zalaganje, koncentracija i istrajnost, te da pobjeda u prvoj utakmici četvrtine finala Kupa Bosne i Hercegovine rezultatom 2:1 nije garancija za bilo što. Za ekipu Željezničara utakmica lošije nije mogla početi. Bivši igrač našeg tima i napadač Zvijezde Ajdin Mujagić je u drugoj minuti postigao pogodak, nakon što je cijela ekipa Željezničara “zablokirala”. Prvo poluvrijeme je završeno rezultatom 1:0 za ekipu Zvijezde, ali je ekipa Željezničara zaista bila bolja, dominantnija i sa par konkretnih prilika za pogodak. I ekipa Zvijezde je imala jednu odličnu priliku, ali rezultat se nije mijenjao. Drugo poluvrijeme je počelo još gore nego prvo za ekipu Željezničara. U drugoj minuti nastavka, Ermin Huseinbašić postiže drugi pogodak za domaću ekipu ekipu i navijače Željezničara dovodi u stanje šoka i frustracije. Ali iz tog šoka i frustracije se rodio inat, iz tog inata borba, a iz borbe preokret i pobjeda! Samo dvije minute nakon pogotka ekipe Zvijezde, Semir Štilić postiže pogodak za Željezničar i smanjuje zaostatak, a dvije minute nakon toga, ponovo Semir Štilić postiže još jedan pogodak i time poravnava rezultat. Ekipa Željezničara je nastavila napadati i dominirati, a nagrada za to je stigla prvim pogotkom Benjamina Šehića u dresu Željezničara, u 77. minuti. Važno je istaći i da nakon pogotka početkom drugog poluvremena, ekipa Zvijezde skoro da nije imala ozbiljne prilike do kraja utakmice, a utakmica je završena pobjedom ekipe Željezničara rezultatom 3:2.

Pobjeda je ogromna i izrazito važna. Nije samo riječ o prolasku u polufinale Kupa Bosne i Hercegovine, niti o drugoj pobjedi u ovome dvomeču. Nije samo riječ ni o drugoj pobjedi za redom, niti o petoj utakmici bez poraza za redom. Pobjeda koja dođe nakon što je ekipa u velikom rezultatskom zaostatku (posebno u utakmici Kupa u kojoj se odlučuje o prolasku u narednu rundu) i stanju šoka je velika pobjeda. Nije bitno protiv koga, kada i gdje se igra. Pobjeda koja dođe iz inata je velika pobjeda. Pobjeda koja dođe u utakmici u kojoj si bolji protivnik svih 90 minuta je velika pobjeda. I pobjeda koja dođe na krilima navijača i uz njihovu ogromnu podršku je velika pobjeda. Upravo su navijači bili presudni faktor o kojem se govorilo u najavi za utakmicu. Došli su u velikom broju, bodrili tim glasno i jasno svih 90 minuta i bili najbolji u najtežim trenucima utakmice. A na kraju utakmice su poslali jasnu poruku ekipi, ali i svim navijačima Željezničara uoči posljednje utakmice prije reprezentativne pauze.

Pobjeda nad Zvijezdom u Gradačcu koja je došla na krilima navijača je najbolja uvertira u ono što slijedi (Foto: www.themaniacs.org)

Posljednju utakmicu prije dvosedmične pauze, odnosno prvu utakmicu trećeg dijela sezone, ekipa našeg Željezničara igra u nedjelju (sutra), u 15:00, na našoj Grbavici. Žrijeb za treći dio sezone, tzv. Bergerova tablica, za prvog protivnika ekipe Željezničara odredila je ekipu Sloge iz Doboja.

S obzirom da je u prošlu nedjelju, odnosno prije šest dana, ekipa našeg Željezničara odigrala utakmicu protiv Sloge u Modriči (gdje Sloga igra svoje domaće utakmice ove sezone) i slavila pobjedu rezultatom 1:0, suvišno bi bilo detaljno predstavljati i analizirati ekipu Sloge. Utakmica koja je pred nama neće se mnogo razlikovati od te. Rezultatska i moralna važnost je ista (ako ne i veća), ekipe su na istom nivou kada je riječ o fizičkoj spremi i taktici, a na Grbavici neće biti ništa bolji teren nego što je bio u Modriči (zvuči izrazito bolno, zar ne?), a jedini koji nema pravo nastupa zbog žutih kartona u ovoj utakmici je igrač Željezničara Nedim Mekić.

Željezničar i Sloga su prije šest dana odmjerili snage, a zasluženu pobjedu su slavili Plavi rezultatom 1:0 (Foto: www.fkzeljeznicar.ba)

Glavni arbitar ove utakmice će biti Mateo Musa, poznat kao izvršilac jedne od najvećih sudijskih pljački našeg Željezničara, na utakmici protiv Olimpika na Grbavici, sredinom marta 2021. godine. Njegovi pomoćnici će biti Marko Perić i Amer Macić. Zbog toga će cijela ekipa morati obratiti posebnu pažnju, biti na još većem oprezu i boriti se još više za pobjedu.

Između prethodne utakmice protiv Sloge i utakmice pred nama, baš kao i Željezničar, i Sloga je odigrala uzvratnu utakmicu četvrtine finala Kupa Bosne i Hercegovine protiv Veleža u Mostaru. Nakon što je u prvoj utakmici poražena rezultatom 3:0, u uzvratu je poražena rezultatom 4:0, što dovoljno govori o odnosu snaga između Sloge i Veleža, te ambicijama Sloge u najmasovnijem takmičenju bh. fudbala.

Ono što će biti dijametralno različito u odnosu na prethodnu utakmicu sa Slogom jeste mjesto odigravnja utakmice i datum na koji se utakmica igra. Iako je konstatacija kako teren Grbavice neće biti mnogo bolji nego što je bio teren u Modriči poprilično tačna, kao i konstatacija da je ta konstatacija bolna, on će biti najmanje važan kao igralište ili neki faktor u utakmici. Ono što će biti najvažnije jesu tribine Grbavice, navijači na njoj i atmosfera koju će navijači napraviti. Možda je suvišno pričati i o tome kako je Grbavica godinama unazad ubjedljivo najposjećeniji stadion u Bosni i Hercegovini, o tome kako je samo u ovoj sezoni posjeta na utakmicama velika i kako navijači Željezničara sa svih tribina prave poseban ugođaj. Ali se iznova i iznova mora napominjati koliko je važno da svi zajedno nastavimo sa time, pa i da budemo bolji. Koliko je utakmica važna, rezultatski i moralno, to je jasno i zbog toga će navijači biti presudan faktor, kako bi ekipa Željezničara slavila pobjedu, baš kao što su bili i u Gradačcu.

Ali poseban razlog zbog kojeg tribine Grbavice sutra moraju biti pune i sa kojih mora ići ogromna podrška jeste i datum na koji se utakmica igra – 19. mart. Za neke stanovnike Sarajeva danas taj datum možda i ne predstavlja mnogo, a kamo li za građane Bosne i Hercegovine. Ali za stanovnike naselja Grbavica, za one koji su iole patriotski osviješteni i posebno za sve navijače Željezničara, ovaj datum je jedan od najvažnijih u godini. Jer će se 19. marta navršiti tačno 27 godina od reintegracije naselja Grbavica i njenog povratka gradu Sarajevu i državi Bosni i Hercegovini nakon skoro četiri godine zločinačke okupacije. Svake godine, pa i svakoga dana, kao navijači Željezničara i kao ljudska bića moramo se podsjećati na taj datum i svemu onome što taj datum predstavlja. Dan je to kada su okupatori i agresori pustili Grbavicu iz svojih zvjerskih kandži i napustili je zauvijek. Dan je to kada su okončani progoni, torture, zlostavljanja, silovanja, ubistva i čitav teror koji je planski i sistematski sprovođen od strane zločinaca i dušmana, tzv. VRS i mnogobrojnih “domaćih” četnika. Dan je to kada je Grbavica prestala biti pakao i najveći logor na otvorenom. Dan je to kada su se protjerani vratili na svoje. Dan je to kada su se zlatni ljiljani ponosno zaviorili Grbavicom. Dan je to kada je Grbavica oslobođena!

Naselje Grbavica je nezamislivo bez stadiona Grbavica, stadion Grbavica je nezamisliv bez Željezničara, a Željezničar je nezamisliv bez svih nas. Zbog toga je naša obaveza, ono što se podrazumijeva za nas kao nešto sasvim prirodno, pokazati maksimalno poštovanje za taj datum i obilježiti ga dostojno, onako kako i zaslužuje. A to ćemo uraditi jedino dolaskom na sutrašnju utakmicu na našem stadionu. Jer toga se dana i naš stadion, naša druga kuća, vratila našem Željeljezničaru i nama. Četiri godine je bila na prvoj liniji odbrane grada i države. Četiri godine su se na njoj igrale neke druge utakmice i vodile neke druge bitke, za život i opstanak, a ne za pobjede i bodove. Četiri godine su, baš na našem stadionu, ginuli najbolji sinovi naše domovine kako bi i nju i sve nas održali u životu. Naš stadion je oslobođenje Grbavice i kraj rata dočekao devastiran. Nije se krenulo od nule već iz velike dubioze. I upravo su navijači, igrači, djeca iz omladinskog pogona, treneri i uposlenici bili prvi koji su ušli na devastirani stadion i započeli njegov povratak u život, jer u naselju Grbavica nema života ako nema života na stadionu Grbavica. Koliko je to tada bilo rizično i opasno po život, oni najbolje znaju. Ali nisu odustali ni za jednu sekundu i započeli su novo poglavlje u historiji Grbavice i Željezničara. Svaka generacija poslije njih je ponijela svoje breme i imala svoj udio u tome da mi danas dolazimo na najljepši stadion u Bosni i Hercegovini i jedini koji ima status kultnog. I zbog tih generacija, a mnogi od njih su još živi i među nama, imamo obavezu da na što bolji način obilježimo dan kada smo se vratili na svoje, na naše. Ali naša najveća obaveza je da pokažemo budućim generacijama, onima koji tek dolaze, šta je Grbavica, kakva je njena priča i prošlost, i šta mora uvijek da bude.

Utakmica kao utakmica bude i prođe. Svako od nas pojedinačno bude i prođe. Svaka sreća i tuga budu i prođu. Ali ono što vječno ostaje je naš voljeni Željezničar i zauvijek naša, slobodna Grbavica! Zbog njega i nje, svi za njega i na nju!