U 31. kolu, „početku kraja“ ove duge i tmurne sezone najvišeg ranga bosanskohercegovačkog fudbala, naš Željezničar će na svojoj Grbavici dočekati jednog od favorita za osvajanje naslova prvaka države Bosne i Hercegovine, banjalučki Borac.

Ekipa i gotovo svi navijači našeg Željezničara ovaj susret dočekuju u poprilično specifičnoj atmosferi. Prije svega, zbog utakmice odigrane u Mostaru protiv Veleža u prošlom kolu. Bila je to jedna dopadljiva i zanimljiva fudbalska predstava dva stara rivala u kojoj na kraju nije bilo pobjednika. Ali je viđeno dosta toga. Prije svega, i jedan i drugi tim su bili uskraćeni za svoje šefove stručnih štabova. Kod ekipe Veleža Feđa Dudić je utakmicu gledao sa tribina zbog suspenzije na osnovu žutih kartona, dok je Željo iznenada i na neodređeno vrijeme ostao bez Blaža Sliškovića, koji se, ako je vjerovati zvaničnim obavještenjem iz kluba, vratio u Mostar zbog porodičnih problema. Željo je bio lišen usluga i svojih ponajboljih pojedinaca, barem na papiru, Semira Štilića i Ivana Lendrića, a sama utakmica je bila od izuzetne rezultatske važnosti za ekipu Veleža koja se nalazi u borbi za plasman u kvalifikacije za europska takmičenja naredne sezone. Osim toga, Velež se do te utakmice nalazio u odličnoj seriji neporaženosti, dok je Željezničar bio u potrazi za još uvijek prvom pobjedom ove polusezone. Svi preduslovi za dobru utakmicu su bili tu. A sami tok utakmice je to i potvrdio. Otvorenu igru na obje strane od samoga početka i uspavanost kompletne defanzivne linije Želje bolje je iskoristio Velež koji je u 15. minuti poveo golom Georgijevića. Osam minuta poslije, Ivan Milićević iz slobodnog udarca, uz malu pomoć igrača Veleža u živome zidu, pogađa gol domaće ekipe i poravnava rezultat. U 33. minuti Željo stiže do preokreta. Nakon ubačaja Milićevića iz kornera, Luka Juričić se najbolje snalazi na prvoj stativi i dovodi Želju u vodstvo. Odmah potom je uslijedio još veći pritisak domaće ekipe, a ekipa Želje se u jednom trenutku spašavala izbijanjem lopte sa same gol-linije. Drugo poluvrijeme je, očekivano, donijelo terensku inicijativu domaće ekipe i usudit ću se reći da je ekipa Želje i duže od očekivanog odolijevala napadima Veleža. U 77. minuti, na identičan način kao kod vodećeg gola za Želju, Velež pogotkom Ovčine dolazi do izjednačenja. Do kraja je Željo pokušavao da postigne i treći pogodak i najbliži tome je bio u samome finišu, ali odlični pokušaji Hamze Gasala i Petra Boje ipak nisu završili u mreži. Utakmica je tako okončana bez pobjednika uz vidno veće razočarenje kod domaće ekipe, jer je propuštena prva prilika za praktičnom ovjerom nastupa u europskim takmičenjima naredne sezone.

Rijetko viđena scena u posljednje vrijeme – slavlje igrača našeg Željezničara, izvor: www.klix.ba

Drugi razlog zbog kojeg su podjednako uzbuđeni i nervozni gotovo svi ljubitelji Plavih sa Grbavice jeste važnost i veličina susreta koji je pred nama. U 85. zvaničnom susretu između ova dva tima ulog je poprilično veliki, barem kada je riječ o ekipi Borca. Eventualnom pobjedom na Grbavici, Borac bi napravio veliki korak ka osvajanju naslova prvaka Bosne i Hercegovine. U slučaju pobjede našeg Željezničara, uz pozitivan ishod za ekipu Sarajeva u duelu protiv Mladosti koji će se igrati u isto vrijeme, Borcu bi bio zadat ozbiljan udarac u borbi za titulu, dok bi mnogo razloga za zadovoljstvo imali naši gradski rivali. Postoji gotovo dvocifren broj mogućih kombinacija, ali ono što je sigurno jeste da će ekipa Borca u ovaj susret ući maksimalno spremno i fokusirano na pobjedu. Trenutni lider na tabeli ima 60 bodova na svome kontu i nalazi se u gotovo nevjerovatnoj rezultatskoj seriji od 12 utakmica bez poraza u svim takmičenjima. Preciznije, Borac je ovoga proljeća doživio samo jedan poraz (u gostima od Veleža, 2:0) i jedan neriješen susret (također u gostima protiv Veleža, 1:1). Osim očiglednog uspjeha u prvenstvu, Borac se ovoga proljeća preko ekipa Širokog Brijega i Klisa plasirao u finale Kupa Bosne i Hercegovine u kojem će snage odmjeriti upravo sa ekipom Sarajeva. Sa druge strane, situacija u kojoj se Plavi nalaze je svima odveć poznata. I matematičke šanse za plasman u europska takmičenja više ne postoje te će se u preostala tri kola Željo boriti isključivo za svoj obraz i svoju čast. Obje ekipe će imati i osjetnih problema sa izostancima. Osim što na klupi ponovo neće biti Blaža Sliškovića, Željo će biti lišen i usluga Luke Juričića koji je suspendovan zbog žutih kartona. Također, u kadru se neće naći ni od ranije povrijeđeni igrači Siniša Stevanović, Sinan Ramović i Anel Šabanadžović, a upitno je prisustvo u zapisniku za utakmicu Semira Štilića i Filipa Erića. Ivan Lendrić i Ermin Zec su se ponovo priključili treninzima, a svakako najveću pažnju će imati mladi igrači kao što su Hamza Gasal, Sedad Subašić, Josip Bender i Vedran Vrhovac koji su u protekloj i proteklim susretima pokazali određene kvalitete koji obećavaju. Borac će biti bez jednog od svojih najboljih pojedinaca, Ziljkića.

Današnji susret na Grbavici bit će i treći ovosezonski, a u prethodna dva su navijači oba kluba imali mnogo razloga za zadovoljstvo, kao i ostali ljubitelji bosanskohercegovačkog i fudbala uopće. Prvi susret odigran 11.8.2020. godine na stadionu Grbavica ekipa našeg Željezničara je riješila u svoju korist, rezultatom 2:1. U jednoj interesantnoj i dopadljivoj fudbalskoj predstavi Željo je poveo golom Semira Štilića sa penala, Borac izjednačio iz kontra napada pogotkom Danilovića, a Željo je ponovo došao do vodstva preko Mustafe Mujezinovića. Zanimljivo je da su sva tri pogotka viđena u razmaku od nešto više od deset minuta, od 50. do 61. minute utakmice. Utakmica odigrana 9.11.2020. godine na Gradskom stadionu u Banja Luci je bila daleko uzbudljivija nego prethodna. Lukić za Borac u petoj, Siniša Stevanović za Želju u sedmoj, Vranješ za Borac u 17., Ermin Zec za Želju u 23. i Zakarić za Borac u 39. minuti – lista je strijelaca pogodaka koje smo imali priliku vidjeti samo u prvom poluvremenu, jednom od boljih koje je Željo odigrao ove sezone i u kojem je pokazao jak fudbalski i takmičarski karakter. U drugom poluvremenu je prikazano i mnogo više od toga, Ermin Zec je pogodio za Želju u 52. minuti i kada se očekivalo da bi Željo mogao i do pobjede, jedan trenutak nepažnje i nekoncentracije je iskoristio Zakarić u 85. minuti i tako postavio konačnih 4:3 za Borac. Bila je to sigurno jedna od najuzbudljivjih utakmica od odigranih ove sezone u domaćem prvenstvu, te 84. između Želje i Borca ukupno. Željo je uspješniji u međusobnom omjeru, sa tačno 40 pobjeda spram Borčevih 27, a 17 utakmica je završeno bez pobjednika. Osim što na svojoj Grbavici Željo ima pozitivan omjer protiv Borca (27 pobjeda, šest poraza i devet neriješenih susreta), Borac gotovo čitavu deceniju nije slavio pobjedu u Zvorničkoj ulici. Posljednju pobjedu, tada ključnu za osvajanje titule prvaka Bosne i Hercegovine, Borac je nad Željom slavio rezultatom 1:0, dana 22.5.2011. godine.

Detalj sa posljednjeg susreta između Željezničara i Borca na Grbavici

Utakmica između Željezničara i Borca se igra danas na stadionu Grbavica, sa početkom u 17 sati. Glavni arbitar ovoga susreta će biti Elvis Mujić, a njegovi pomoćnici će biti Sreten Udovičić i Stefan Tešanović.