Nakon poraza od Veleža na Grbavici, ekipu našeg Željezničara očekuje utakmica 27. kola protiv ekipe Širokog Brijega.

Ekipa našeg Željezničara se u srijedu oprostila od Kupa Bosne i Hercegovine za ovu sezonu. U uzvratnoj utakmici polufinala odigranoj na Grbavici, Velež iz Mostara je slavio pobjedu rezultatom 2:1 i sa ukupnih 3:1 (Velež je u prvoj utakmici slavio pobjedu rezultatom 1:0) se plasirao u finale najmasovnijeg fudbalskog takmičenja u našoj domovini. Utakmicu je bolje otvorila ekipa Željezničara kada je u šestoj minuti pogotkom Omara Beće povela sa 1:0. Ekipa Veleža je izjednačila u 16. minuti, te se sa rezultatom 1:1 otišlo na poluvrijeme. U drugom poluvremenu, tačnije u 72. minuti, ekipa Veleža postiže pogodak za 2:1, što je bio i konačni rezultat utakmice. Porazom od Veleža je ugašena nada za osvajanje trofeja nakon pet godina i značajno smanjena šansa za plasman u kvalifikacije za europska takmičenja naredne sezone.

Oko 6.000 navijača Željezničara je na kraju utakmice ekipi jasno iskazalo svoje nezadovoljstvo i razočarenje ovim porazom, kao i nizu loših rezultata u posljednje vrijeme (poraz od Veleža je peti poraz za redom za ekipu Željezničara). Ekipu Veleža očekuje drugo uzastopno finale Kupa Bosne i Hercegovine, ovoga puta protiv njihovog najvećeg rivala – ekipe Zrinjskog, a ekipi Željezničara ostaje nada i prilika da kroz prvenstvo pokuša izboriti plasman u kvalifikacije za europska takmičenja naredne sezone.

Nastavak borbe za taj plasman kroz prvenstvo ekipu našeg Željezničara očekuje sutra (subota) kada će na našoj Grbavici, od 20:30, ugostiti ekipu Širokog Brijega.

Ekipa Širokog Brijega se nalazi na četvrtoj poziciji na tabeli sa 41 bodom, dva više od ekipe Željezničara na petom i ekipe Sarajeva na šestom mjestu, te sa jednakim brojem bodova kao i ekipa Veleža. Ekipa Širokog Brijega u dosadašnjem toku proljetnog dijela sezone je u osam odigranih utakmica, uključujući i utakmicu osmine finala Kupa BiH, ubilježila četiri poraza, tri remija (od kojih je jedan bio u pomenutoj utakmici osmine finala Kupa, nakon koje je ekipa Širokog Brijega eliminisana od ekipe Tuzla Citya izvođenjem penala) i samo jednu pobjedu. U posljednjem kolu ekipa Širokog Brijega je poražena od ekipe Borca na domaćem terenu rezultatom 3:2.

Željezničar i Široki Brijeg su do sada odigrali 72 međusobne utakmice. Široki Brijeg je jedini klub u Bosni i Hercegovini protiv kojeg je naš Željezničar lošiji u međusobnom omjeru. Široki Brijeg ima 31 pobjedu, Željezničar 25, a 16 utakmica je završeno bez pobjednika. Ekipe Željezničara i Širokog Brijega su ove sezone odigrale dvije međusobne utakmice. Prva je odigrana na Grbavici krajem jula prošle godine i završena je rezultatom 1:1. Druga je odigrana na Pecari sredinom oktobra prošle godine i završena je pobjedom Širokog Brijega rezultatom 1:0. Uz to, ove dvije ekipe su odigrale prijateljsku utakmicu u okviru priprema za proljetni dio sezone, početkom februara u Konjicu, a ekipa Željezničara je slavila pobjedu rezultatom 1:0.

Nijedna ekipa nema problema sa izostancima igrača zbog povreda ili suspenzija zbog kartona, a glavni sudija sutrašnjeg meča će biti Irfan Peljto, dok će mu pomoćnici biti Amer Macić i Davor Beljo.

Bez obzira na niz loših rezultata u posljednje vrijeme i eliminaciju iz Kupa, bez obzira na sve okolnosti, obaveza svih navijača Željezničara je doći na Grbavicu i pružiti maksimalnu podršku!